Marele avantaj al Simonei Halep in semifinala cu Elina Svitolina de la Wimbledon! Cele doua detalii care pot face diferenta in marele meci pentru finala Wimbledon

11 Iulie 2019
558 Vizualizari | 0 Comentarii

Simona Halep are un mare avantaj inainte de semifinala cu Elina Svitolina. Cele doua se vor duela joi pentru un loc in finala Wimbledon 2019, iar un detaliu poate face diferenta si sa incline balanta in favoarea fostului numar 1 WTA.

Marele avantaj al Simonei Halep inainte de semifinala cu Elina Svitolina. Romanca a stat cu o ora mai putin pe teren

Inainte de semifinala cu Elina Svitolina, Simona Halep are parte de un mare avantaj. Romanca a jucat cinci meciuri la Wimbledon 2019 si a stat pe teren sapte ore si 24 de minute, in timp ce adversara ei a adunat opt ore si 26 de minute. Diferenta de o ora pare mica, insa poate sa conteze enorm in semfinala care se va disputa joi. Mai mult, Simona Halep a alergat cu 2 km mai putin decit adversara sa de astazi.

Meciul cu Maria Sakkari a fost cel mai lung pentru Elina Svitolina, partida intinzandu-se pe durata a doua ore si sapte minute. De cealalta parte, Simona Halep a bifat o ora si 53 de minute in duelul cu Mihaela Buzarnescu, cea mai lunga partida la Wimbledon 2019 pentru fostul numar 1 WTA.

Simona Halep a alergat mai mult in sferturi decat Elina Svitolina

Simona Halep a facut risipa de efort in timpul meciului cu Shuai Zhang. Romanca a alergat pentru fiecare punct si a acoperit o distanta de 2.502 metri, cu o medie 18,5 metri pentru fiecare punct. La acest capitol, Elina Svitolina sta mult mai bine, cu 2.009 metri alergati in sfertul contra Karolinei Muchova, avand o medie 14,7 metri. Totusi, per total, in turneu, Svitolina a consumat mult mai multa energie, avand cu aproape 2 km mai multi alergati decat Simona Halep la Wimbledon 2019.

Cele doua jucatoare s-au intalnit de sapte ori pana in prezent, iar Elina Svitolina conduce cu 4-3 in meciurile directe. Cele doua s-au intalnit ultima oara in semifinalele turneului de la Doha, in acest an, cand Simona Halep s-a impus, scor 6-3, 3-6, 6-4.

Meciurile celor doua la Wimbledon 2019

Simona Halep

• Simona Halep – Aliaksandra Sasnovich 6-4, 7-5 (o ora si 38 de minute)
  • Simona Halep – Mihaela Buzarnescu 6-3, 4-6, 6-2 (o ora si 53 de minute)
  • Simona Halep – Victoria Azarenka 6-3, 6-1 (o ora si sapte minute)
  • Simona Halep – Cori Gauff 6-3, 6-3 (o ora si 17 minute)
  • Simona Halep – Shuai Zhang 7-6(4), 6-1 (o ora si 29 de minute)

Elina Svitolina

• Elina Svitolina – Daria Gavrilova 7-5, 6-0 (o ora si sase minute)
  • Elina Svitolina – Margarita Gasparyan 5-7, 6-5 (o ora si 53 de minute – adversara Elinei s-a retras)
  • Elina Svitolina – Maria Skkari 6-3, 6-7(1), 6-2 (doua ore si sapte minute)
  • Elina Svitolina – Petra Martic 6-4, 6-2 (o ora si 46 de minute)
  • Elina Svitolina – Karolina Muchova 7-5, 6-4 (o ora si 34 de minute)