News Flash:

Concluzia cercetatorilor: Toti oamenii care cunosc o limba straina ar trebui sa stie asta!

1 Septembrie 2014
1345 Vizualizari | 0 Comentarii
Vreme indelungata s-a crezut ca poliglotii sunt superiori celorlalti din punct de vedere intelectual, intrucat cunoasterea mai multor limbi era asociata cu inteligenta sclipitoare. Desi acest concept persista in societate si in ziua de astazi, cercetatorii au vesti pentru cei care cred ca acest concept este batut in cuie.

Oamenii de stiinta din Abertay au reusit sa dovedeasca ca insusirea limbilor straine nu este legata in mod absolut de inteligenta.

Asa cum in mediul rural exista si persoane cu o inteligenta uluitoare care nu cunosc decat limba materna, putem gasi si poligloti care nu au reusit sa se adapateze la conditiile de trai, demonstrans astfel o inteligenta discutabila. Practic, cunoasterea mai multor limbi usureaza dar relatiile sociale si accesul la cultura.

Dupa ce au efectuat teste pe poligloti, persoane care cunosc doua limbi straine si persoane care sunt familiare doar cu limba materna, oamenii de stiinta au demonstrat ca rezultatele de la probele de inteligenta nu au nicio legatura cu numarul de limbi cunoscute.

Citeste si: TOP: Cele mai bizare sentinte ale judecatorilor - de la travestire la consiliere religioasa

Cu toate acestea, ei le recomanda persoanelor de varsta a treia a caror memorie incepe sa "rugineasca" invatarea unei limbi straine. Acest lucru ii va ajuta sa isi pastreze mintea limpede, ferindu-i de degradare intelectuala.
Daca ti-a placut articolul, te asteptam si pe pagina de Facebook.

studiu inteligenta poligloti limbi straine limba materna
Distribuie:

Realitatea.net

Din aceeasi categorie

Mica publicitate

© 2017 - Wow.BZI - Toate drepturile rezervate
Page time :0.1311 (s) | 24 queries | Mysql time :0.010408 (s)